A transzferárazás (transfer pricing, TP), transzferár (transfer price, TP) témakör elsősorban a multinacionális cégeket (multinational corporations, MNC) érinti. A multinacionális vállalatcsoportra magyarul gyakran MNE-csoportként (MNE group) utalnak, ahol az MNE a multinational enterprise-t rövidíti. Az érintett ügyletek szereplői egymással kapcsolatban álló felek (related parties, connected parties), kapcsolt vállalkozások (associated enterprises), közös pontjuk az anyavállalat. Az IPE (intermediate parent entity) a közbenső anyavállalatot, az UPE (ultimate parent entity) a végső anyavállalatot, a POPE (partially-owned parent entity) a részleges tulajdonban álló anyavállalatot jelöli. Az LTCE (low-taxed consituent entity) az alacsony adóterhelésű csoporttagra utal. A CFC (Controlled foreign company) az ellenőrzött külföldi társaság angol megfelelőjének rövidítése. Az intra-group service a csoporton belüli szolgáltatásokat jelöli. Az SSC (shared service centre) a menedzsmentszolgáltatások körében a szolgáltató központot jelöli, ami vagy az anyavállalat vagy egy erre kijelölt csoporttag. Az egymástól független vállalkozások angol megfelelője az independent enterprises.
Nemcsak a társaságok működése, hanem a szabályozás is nemzetközi szintű. A szabályozási keretrendszer kialakítása és az adatbázisok használata során több szerv, szervezet nevével, nevének rövidítésével találkozhatunk. A transzferárazás alapdokumentuma az OECD (Organisation for Economic Co-operation and Development), azaz a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet nevéhez fűződik. Az adatbázisok használatához kapcsolódóan felmerül az IMF (International Monetary Fund), azaz a Nemzetközi Valutaalap, az UN (United Nations), azaz az Egyesült Nemzetek Szervezete (röviden: ENSZ), valamint a WBG (World Bank Group), azaz a Világbank-csoport neve is.
A transzferár szabályozásának legfőbb alapdokumentuma az OECD által kiadott, 2022-ben megújított irányelv, az OECD Transfer Pricing Guidelines for Multinational Enterprises and Tax Administrations (OECD Transzferár Irányelvek a multinacionális vállalkozások és az adóhatóságok számára), amit gyakran rövidítenek OECD TPG-nek is. Ezen felül fontos dokumentum még az OECD Transfer Pricing Guidance on Financial Transactions (OECD Pénzügyi Tranzakciós Iránymutatás) és az OECD Model Tax Convention on Income and on Capital (OECD Modellegyezmény).
A szabályozáshoz kapcsolódóan meg kell említeni az OECD BEPS Action Plan-t, ami BEPS Akciótervként terjedt el a magyar szaknyelvben. A BEPS a Base Erosion and Profit Shifting (adóalap-erózió és nyereségátcsoportosítás) rövidítése és olyan adóelkerülési stratégiákra utal, amelyek az adótörvények hiányosságait és az egyes országok szabályozásában lévő esetleges ellentmondásokat kihasználva átcsoportosítják a cégcsoport nyereségét a kedvezőbb adózású – alacsonyabb társaságiadó-kulcsú – országokba. Bár nem kifejezetten transzferár-szabályokat tartalmaz, de a témához kapcsolódóan találkozhatunk még a DAC rövidítéssel, ami az adózás területén történő közigazgatási együttműködésről szóló EU irányelvre (Directive on administrative cooperation in the field of taxation), illetve a DAC utáni arab szám az irányelv módosítására utal (pl. a DAC6 az irányelv hatodik módosítását jelöli). Itt kell megemlíteni még az ATAD (anti tax avoidance directives) és az AEOI (automatic exchange of information) rövidítéseket, amelyekből az előbbi az adóelkerülési gyakorlatok elleni szabályokról szóló uniós rányelveket – amit röviden adókikerülés elleni irányelvnek is neveznek, az utóbbi pedig az automatikus információcserét jelöli. A DTC (double taxation convention) a kettős adózás elkerüléséről szóló egyezményekre, a TIEA (Tax Information Exchange Agreement) pedig az adóügyi információcsere-egyezményekre, az MOU pedig (Memorandum of understanding) az egyetértési megállapodásokra utal.
Az érintett társaságoknak transzferár-dokumentációt (transfer pricing documentation, TPD) kell készíteniük, ami egy fődokumentumból (master file) és egy helyi dokumentumból (local file) áll. Emellett a meghatározott összeget elérő konszolidált árbevételt elérő cégcsoportok anyavállalatainak országonkénti jelentést (Country-by-Country report, CbCR) is kell készíteniük. A CCA (cost contribution arrangement) a költségmegosztási megállapodást jelöli. Az SLA (service level agreement) a tagok közötti szolgáltatási szerződésre utal. A könyvelés során ügyelni kell az IFRS-ben (International Financial Reporting Standards) Nemzetközi Pénzügyi Beszámolási Standardokban rögzítettekre is.
A transzferárazásban a szokásos piaci ár elve (arm’s length principle) érvényesül. A szokásos piaci ár (arm’s length price) megállapításának módszereit a transzferár irányelvek két csoportba sorolják, megkülönböztetik a hagyományos (vagy tranzakciós módszerek) (traditional transaction methods) és az ügyleti nyereségen alapuló módszereket. Az előbbi csoportba tartozik az összehasonlító (független) árak módszere (Comparable uncontrolled price method, CUP), a viszonteladási árak módszere (Resale price method, RP, RPM), valamint a költség és jövedelem módszer (Cost plust method, C+), a második csoportba tartozik az ügyleti nettó nyereségen alapuló módszer (Transactional net margin method, TNMM) és a nyereségmegosztásos módszer (Transactional profit split method, TPSM). A kapcsolódó mutatók közül a ROA (Return on Assets), azaz az eszközarányos nyereség mutató a vállalat egészének eredményességét méri. A ROS (Return On Sales), azaz az árbevétel-arányos nyereség azt számszerűsíti, hogy egy forint árbevételből mennyi adózott profitot tud létrehozni a társaság. Az OM (operating margin) a nettó haszonkulcsot, az EBITDA (Earning Before Interests, Taxes, Depreciation and Amortization) a kamatfizetés, adózás és értékcsökkentési leírás előtti üzemi eredményt jelöli.
A transzferár-kiigazítások (adjustments) között megkülönböztetik az elsődleges kiigazítást (Primary adjustment), a korrekciós kiigazítást (Corresponding adjustment) és a másodlagos kiigazítást (Secondary adjustment).
A R&D (Research and Development) a kutatás-fejlesztés közismert rövidítése. Az immateriális javakhoz (intangibles) kapcsolódik a DEMPE (Development, Enhancement, Maintenance, Protection and Exploitation), illetve a DEMPE-funkciók (DEMPE functions), ami a fejlesztési funkciókat jelöli. A HTVI (Hard-to-value intangibles) a nehezen értékelhető immateriális javakra utal.
A MAP (Mutual agreement procedure) a kölcsönös egyeztetési eljárás, az APA (Advance pripcing arrangements) az előzetes ármegállapítási eljárást, az ADR (Alternative Dispute Resolution) pedig az alternatív vitarendezési eljárást jelöli. A MAP APA együtt is használatos, ebben az esetben a kölcsönös egyeztetési eljárás keretében létrejövő előzetes ármegállapításra utal (Advance pricing arrangement under the mutual agreement procedure).
The post Transzferárazás angol rövidítéseken keresztül appeared first on Adó Online.
Hagyj üzenetet