A rengeteg szabálytalanság elkerülése érdekében az ÉVOSZ 2025-2026-ban fontos feladatának tekinti a helyzet javítását. Munkavédelmi Tagozat létrehozásával is igyekszik a legjobb vállalati gyakorlatok elterjesztésében. A jelenlegi hőhullám okozta időjárási körülményekben való foglalkoztatás kiemelt figyelmet követel meg az építőipari munkaadók részéről, hangsúlyozza a közleményében Koji László, az ÉVOSZ elnöke.
A kiemelt ágazatok 2024. évi ellenőrzéseit (5230 cég) tekintve az építőipari ágazatban folytatták le az ellenőrzések 44 százalékát (2319 cégnél).
Az ÉVOSZ érdemesnek tartja megemlíteni, hogy a közérdekű bejelentések és panaszok, noha a gazdaság legkülönbözőbb ágazatait érintették, többsége is az építőipari tevékenységekhez kapcsolódott.
Az összes vizsgált munkáltató által elkövetett súlyos szabálytalanságok miatt 417 esetben szabtak ki munkaügyi bírságot, összesen 533 millió forint összegben, melyből igen jelentős (mintegy 250 millió Ft) volt az építőipari cégekre kirótt összeg.
A kiemelt munkavédelmi intézkedések okai között első helyen áll a veszélyes anyagok alkalmazásából eredő kockázatok becslésével, értékelésével kapcsolatos szabályok megszegése, valamint a veszélyes anyagok tárolására, szállítására feldolgozására, gyártására vonatkozó szabályok megszegése (együttesen 27 százalékot tesznek ki). Ezt követi a munkavédelmi ismeretek hiánya 14 százalékkal. Ezen kívül például az emelőgép üzemeltetési szabályainak megszegése és az egyéni védőfelszerelések elmulasztása is okot szolgáltatott munkavédelmi intézkedés meghozására – ismertette az ÉVOSZ.
Az elsődleges probléma a munkavédelmi ismeretek hiánya. Számos építési vállalkozásnál nem kap a munkavállaló munkavédelemre vonatkozó tájékoztatást, vagy pedig nem kapta meg a munka végzéséhez feltétlenül szükséges ismereteket. Az ÉVOSZ tapasztalata, hogy minél kisebb egy vállalkozás, annál gyakoribbak a hiányosságok. Mikro- és kisvállalkozási körben különösen súlyos hiányosságok vannak.
Az ellenőrzés feltárta, hogy a munkavédelmi oktatási tematika gyakran munkabiztonsági és munkaegészségügyi tevékenységet ellátó szakember nélkül készül az adott cégnél, holott a munkáltató felelőssége, hogy a munkavállalók a foglalkoztatás teljes ideje alatt rendelkezzenek a biztonságos munkavégzés elméleti és gyakorlati tudnivalóival – emelte ki a szakszövetség.
Az építőiparra jellemző be- és leesési veszély, amely az összes intézkedés 21 százalékát alapozta meg. Építési munkahelyeken a magasban történő munkavégzéssel összefüggő leesés elleni védelem hiánya az építés alatt álló épületek emeleti szintjein, valamint a kivitelezési munkákhoz felállított munkaállványok szintjein történő munkavégzéskor fordult elő. Beesési veszély is igen gyakori a munkaárkok, munkagödrök, illetve aknák közelében végzett munkák esetén.
Az építőipari tevékenységre jellemző – szabadban történő – munkavégzés az időjárási anomáliáknak kitéve történik, ezért a legmelegebb nyári hónapban különösen aktuális, hogy felhívják a munkáltatók és a munkavállalók figyelmét a balesetek elkerülésére, a munkavédelmi oktatások fontosságára, valamint a hőség okozta egészségügyi problémák kiküszöbölésére. Indokolt a munkahelyi védőital mennyiségének és a munkaközi pihenő időknek a növelése, hívja fel a figyelmet Koji László, az ÉVOSZ elnöke.
(MTI)
Hagyj üzenetet