A sorozat előző részeit itt találja.

A kkv-szabályozás különbséget tesz az adott tagállam területén „letelepedett” és „nem letelepedett” kisvállalkozások között. A kkv-szabályozás helyes alkalmazása tekintetében a letelepedés helye szerinti tagállam (MSEST) csak egyetlen tagállam lehet. A többi olyan tagállam, amelyekben a kkv alkalmazni kívánja a kkv-szabályozást, a „mentesség helye szerinti tagállam” (MSEXE).

A kisvállalkozást abban a tagállamban kell letelepedettnek tekinteni, ahol gazdasági tevékenységének székhelye található: ez az a hely, ahol a vállalkozás központi ügyvezetésének feladatait ellátják.

Természetes személy esetében a letelepedés helye lehet az a tagállam, ahol az adott személy állandó lakóhelye található. A szabályozás hatékony alkalmazása tekintetében a letelepedés helye szerinti tagállam csak egyetlen tagállam lehet. A kisvállalkozást ebben a tagállamban kell azonosítani a határokon átnyúló mentesség alkalmazásához. Az egy adott tagállamban letelepedett kkv fogalmi körébe nem tartoznak bele azok a helyek, ahol a kkv állandó telephellyel rendelkezik, mivel ez többszörös azonosítást tenne lehetővé.

Az a tagállam, amelyben a kisvállalkozás állandó telephelyekkel rendelkezik, vagy ahol állandó telephely nélkül áfa-azonosítószámmal rendelkezik, nem tekinthető a letelepedés helye szerinti tagállamnak. Amennyiben a kisvállalkozás más tagállamokban is alkalmazni kívánja a kkv-szabályozást, 2025. január 1-jétől a határokon átnyúló kkv-szabályozás keretében megteheti (feltéve, hogy valamennyi feltételnek megfelel). Ebben az esetben a többi tagállam lesz a mentesség helye szerinti tagállam (MSEXE).

Abban az esetben, ha egy kisvállalkozás állandó telephellyel, illetve állandó telephely nélkül áfa-azonosító számmal rendelkezik egy vagy több olyan tagállamban, ahol az általános áfa-szabályozást alkalmazza, de át kíván térni az áfa-mentesség (határokon átnyúló áfa-mentesség) alkalmazására, akkor a határokon átnyúló kkv-szabályozás alkalmazásának engedélyezésekor ezekben a tagállamokban ki kell jelentkeznie az áfa-alanykénti nyilvántartásból.

Ha egy kisvállalkozás állandó telephellyel rendelkezik egy olyan tagállamban, ahol már alkalmazza a (belföldi) kkv-szabályozást, és 2025. január 1-je után (határokon átnyúlóan) is folytatni kívánja, akkor a határokon átnyúló kkv-szabályozásra vonatkozó, a későbbiekben részletezendő nyilvántartásba vételi szabályok szerint kell eljárnia, majd az adott tagállamban ki kell jelentkeznie az áfa-alanykénti nyilvántartásból.

Amennyiben egy kisvállalkozás állandó telephellyel, illetve állandó telephely nélkül áfa-azonosító számmal rendelkezik egy vagy több olyan tagállamban, ahol nem kívánja alkalmazni az áfa-mentességet (határokon átnyúló kkv-szabályozás), akkor a 2025. január 1-jétől alkalmazandó új szabályok nem vonatkoznak rá.

A szerző, Molnár Péter független adótanácsadó.