Már több korábbi cikkemben is írtam arról az esetről, amikor adóalanyként működő vállalkozás tevékenysége folytán arra lesz kötelezett, hogy adott országban adószámot váltson ki. Természetesen ennek több vonulata is van a pénzügyi képviselői kérdéskörtől kezdődően odáig, hogy adózó maga gondoskodik a bevallási kötelezettségének teljesítéséről, vagy megbíz egy erre szakosodott helyi, vagy akár nemzetközi szolgáltatót.

Az első lépés az adóregisztrációs kötelezettség megállapítása során, ha tisztázzuk az adóalany által végzett ügylet természetét. Ennek azért van jelentősége, mert az Áfa tv. rendelkezik a különböző típusú ügyletek teljesítési helyéről. A teljesítési hely szabályok megfelelő alkalmazása igényel egy kis absztrakt gondolkodást, ugyanis a jogalkotó logikája nem feltétlenül képezi le mindig a vállalkozások józan megközelítését. Például hiába végez magyar vállalkozó magyar megbízás alapján felújítást egy külföldi magyar kulturális intézeten, az az ingatlan fekvése következtében nem lesz adóköteles ügylet a magyar áfa szemszögéből.

Amennyiben az ügylet teljesítés helyét a törvény alapján megállapítottuk, a következő lépés annak vizsgálata lesz, hogy mi a megrendelőnk adójogi státusza az adott országban. A legjobb esetben a megrendelőnk szintén adóalany és az ügylet kezelhető a fordított adózás keretein belül. Így bár adófizetésre kötelezettek lennénk adott országban, azonban a vevő ezt kezeli a fordított adózással.

Ezzel szemben, ha a megrendelőnk nem adóalany és olyan ügyletet teljesítünk, ami adott országban adóköteles, például magyar adóalany villanyszerelési szolgáltatást nyújt osztrák magánszemély megrendelőjének, akkor a magyar vállalkozó köteles lesz adószámot kérni Ausztriában, hogy adókötelezettségeit teljesíteni tudja.

Összefoglalva ez a két legfontosabb kérdés az adóregisztráció során: mi az ügylet teljesítési helye, és van-e lehetőség fordított adózás alkalmazására.

Van azonban egy harmadik szempont is, ami miatt sok adózó nem kötelezés, hanem önkéntes alapon dönt adószám kiváltása mellett adott országban. Ennek többnyire az az oka, hogy adott országbeli tevékenysége következtében adózónak rendszeres visszaigényelhető adója keletkezik. A rá áthárított áfa visszaigénylésére természetesen van lehetőség a 8. direktíva alapján, azonban ennek határidejei, adminisztrációs igényei miatt jobban megéri adott országba bejelentkezni, mint előbbi módon visszakérni a megfizetett adót. Jelen cikk szerzőjének nincs arra rálátása, hogy melyik a gyakoribb motiváció a regisztrációs teljesítésére, de azt gondolom, az önkéntes regisztrációt választók is jelentős arányt képviselnek az adószámot kiváltók táborában.

Végül nézzünk egy gyakorlati példát egy olyan országban, amely területileg háromnegyede, lakosságát tekintve fele hazánkénak; lássuk, Írországban hogyan működik az adószám kiváltása. Az eljárást el lehet indítani papíralapon, de ezen felül online regisztrációra is van lehetőség. Papíralapon történő regisztráció esetén ki kell tölteni a szükséges nyomtatványt, amelyben több között be kell mutatni, hogy adózó miért kér adószámot, milyen tevékenységet fog folytatni, kik a tulajdonosok, hol van a cég letelepedve. Szükség lesz hivatalos igazolásra a letelepedettség szerinti országból, hogy adott országban működő, létező adóalanyról van szó. Azt is igazolnia kell tudni a kérelmet benyújtó és aláíró személynek, hogy jogosult eljárni az adószámot kérő adóalany nevében. Szükség lesz banki igazolásra is, hogy rendelkezik bankszámlával, ahova majd a visszajáró adót fogja az adóhatóság utalni.

Amennyiben az előírt értékhatár átlépése miatt válik adóregisztrációra kötelezetté, akkor az értékhatár átlépését követő 30 napon belül kell elindítani az eljárást, önkéntes alapú regisztráció esetén a tevékenység megkezdését megelőzően kell kérni az adószámot.

Amennyiben minden szükséges dokumentumot becsatolt az adóalany és nincs semmilyen törvényes akadálya a tevékenységnek, akkor az ír adóhatóság ki fogja adni az adószámot a kérelmezőnek. Ebben az az érdekesség, hogy nem a döntés meghozatalától, vagy annak jogerőssé válásától kezdődően lesz érvényes az adószáma, hanem a következő induló adózási periódus első napjától. Írországban kéthavi a tipikus adóbevallási periódus, így érvényes adószáma lehet a kérelmezőnek január, március, május, július, szeptember vagy november elsejétől.

A szerző, Molnár Péter független adótanácsadó.

The post Adóregisztrációs kötelezettség az Európai Unióban appeared first on Adó Online.