A sorozat előző részeit itt találja.
A digitális korba lépő áfa következő pillére, amely az egységes áfa-regisztrációt követően élesedni fog, a platformgazdaságokat szabályozza. Ez is két fázisban fog megtörténni, lesz egy önkéntes része, illetve amikor már kötelezően alkalmazandó lesz. Előbbi fázis 2028 júliusától indul, míg a kötelező szakasz 2030 januárjától kezdődik. Az alábbiakban nézzük meg, hogy ez milyen változásokat fog hozni.
Bár 2028 júliusában még csak önkéntes döntésen fog múlni, hogy a felületek alkalmazzák-e a szabályokat, de egy szegmensben azért már kötelező lesz, mégpedig a fuvar és szállásmegosztó platformok számára, akik vélelmezett értékesítőknek minősülnek, ők kötelesek lesznek az áfát beszedni. A kötelező szakasz rendelkezései tehát 2030 januárjában indulnak, és a rövid távú szállásbérleti és közúti fuvarmegosztó platformok az alapul szolgáló beszállítók tranzakciói tekintetében vélelmezett értékesítővé válnak áfa-szempontból. Ez azt jelenti, hogy a platformoknak a beszállítók nevében kell felszámítaniuk és beszedniük az áfát.
Lesznek azonban kivételek is a szabályok alól, egész pontosan kettő. Tárgyalások eredményeként a következő kivételek kerültek bevezetésre, és a tagállamok tíz évre kivonhatják a szabályozás alól az alábbi két beszállítói csoportot. Egyfelől azokat, akik adószámot (beleértve az OSS-számot) biztosítanak a platformok számára, és nyilatkoznak arról, hogy az áfát saját bevallásukban jelentik. Ez lehetővé teszi számukra, hogy továbbra is elszámolják a levonható áfát felszámított áfával szemben. Ezen túl azok, akik a 2025-től bevezetésre kerülő kisvállalkozásokra vonatkozó különleges ÁFA-regisztrációs rendszert használják.
Új definíció került meghatározásra az eredeti javaslathoz képest a rövid táv fogalmát illetően, amely szerint a rövid táv fogalmát 45 napról 30 napra csökkentette. A tagállamok továbbá további feltételeket is hozzáadhatnak helyi jogszabályaikhoz, hogy pontosítsák a rövid táv meghatározását.
További változás, hogy az utazásszervezők nem tartoznak majd a vélelmezett értékesítők közé, illetve a platformokon keresztül történő értékesítések nem tartoznak majd az utazásszervezők (TOMS) közé.
A digitális platformok számára előírt nyilvántartási követelmények az eredeti javaslat szerint változatlanok maradnak, illetve bekerült, hogy az Európai Bizottság 2033 júliusára jelentést készít a vélelmezett értékesítői rendszer működéséről és az áfa-szabályok alkalmazásáról a közvetítői szolgáltatásokra.
A szerző, Molnár Péter független adótanácsadó.
Hagyj üzenetet