Diplomáciai karrier helyett már biztos, hogy börtönévek várnak arra a budapesti férfira, aki egy pazar budai villájából irányította a szervezett bűnözői kört. A nála talált, diplomata útlevélhez hasonló — a Seborga Hercegség és a Bissau-Guineai Köztársaság jelzéseit viselő — iratok, CD-matrica és különleges rendszámú Mercedes is azt sugallták, hogy ő bizony valaki. Tévesen.

A pénzügyi nyomozók összehangolt akcióban, összesen 24 helyszínen ütöttek rajtuk, a MERKUR kommandósai és a Bevetési Igazgatóság járőreinek közreműködésével. A szombathelyi nyomozók koordinálta művelet eredményeként felszámoltak egy számlázási láncolatra épülő illegális hálózatot, amely az EU belső piacáról beszerzett mobiltelefonok értékesítése után fizetendő általános forgalmi adó megkerülésével károsította meg az államot. A céghálózat fiktív számlákkal, ún. „missing trader” vállalkozások bevonásával csökkentette adófizetési kötelezettségét. Az elkövetők között volt, aki stróman ügyvezetőként vitt egy-egy céget, és a banki műveleteket intézte, mások a fiktív számlák kiállítását, vagy egyéb adminisztrációs tevékenységet hajtottak végre.

A bűnszervezet irányítóját a MERKUR bevetési egység fogta el, a házkutatásokat pedig a NAV informatikus szakemberei és revizorai, valamint bankjegy- és kábítószerkereső kutyái is segítették. A pénzügyi nyomozók három, összesen 460 millióra becsült ingatlant vettek zár alá, 125 millió forint értékben foglaltak le járműveket, köztük luxus autókat, lakóautót, és egy jet skit is.

A különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás gyanúja miatt folytatott nyomozás során a NAV munkatársai nyolc gyanúsítottat hallgattak ki. A szervezet vezetőjével szemben a bíróság elrendelte a letartóztatást. A bűnbanda felszámolásán a NAV bűnügyi és bevetési állományából összesen 130 pénzügyőr dolgozott össze.

Forrás: Nemzeti Adó- ás Vámhivatal (NAV) közleménye