A hatóság csütörtöki közleménye szerint az első hat hónapban az ajánlatkérők 3447 eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le, amelyek 7730 közbeszerzési szerződés megkötéséhez vezettek. Az eljárások száma 9, a szerződéseké pedig 6 százalékkal csökkent a tavalyi első fél évhez képest, az értéknövekedést elsősorban a nagyszabású erőművi fejlesztések hajtották, így a kiugró adatok mögött döntően egyszeri, nagy volumenű beruházások állnak – emelték ki.
Az uniós eljárásrendben lefolytatott közbeszerzési eljárások egyenként átlagosan 3,1 szerződés megkötéséhez vezettek, míg a nemzeti eljárásrendben ez az érték 1,5 volt.
Az ajánlatkérők a nagyobb értékű közbeszerzéseket magában foglaló uniós eljárásrendben gyakrabban biztosítottak részajánlattételre lehetőséget, ez a gyakorlat elősegíti a verseny élénkítését, a kis- és középvállalkozások (kkv-k) bekapcsolódását a nagyobb értékű eljárásokba – fejtette ki a közlemény szerint Kovács László, a Közbeszerzési Hatóság elnöke.
Az év első felében a közbeszerzési szerződések csaknem fele árubeszerzésre irányult, ugyanakkor az eljárások összértékének legnagyobb hányada, 45 százaléka építési beruházásokhoz kapcsolódott. Bár ezek száma 25 százalékkal csökkent, értékük több mint két és félszeresére emelkedett, főként erőműépítési projektek révén. Az építési tárgyú szerződések összege meghaladta az 1200 milliárd forintot – ismertette a hatóság.
A nyertes kkv-t tartalmazó szerződések darabszáma csökkent, ugyanakkor az ezekhez kapcsolódó szerződéses érték több mint harmadával emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A közbeszerzések teljes értékének 41,5 százalékához kapcsolódott nyertes kkv, vagyis minden így elköltött 100 forintból 42 forint a hazai kis- és középvállalkozásokhoz jutott el.
Az év első hat hónapjában összesen 11 472 alkalommal adott ki a hatóság hiánypótlási felhívást a hirdetmények hibáinak kijavítása miatt. A hiánypótlások száma mintegy 6 százalékkal meghaladta a hirdetmények számát, egy hirdetményre 1,1 hiánypótlási felhívás jutott.
Az idei első fél évben 425 jogorvoslati eljárás indult, a kiszabott bírságok összege pedig jelentősen megugrott, az előző évhez képest több mint kétszeresére nőtt. A közérdekű bejelentések száma viszont csökkent, ami a piaci szereplők egyre jogszerűbb működésére utalhat – jelezte a Közbeszerzési Hatóság.
(MTI)
Hagyj üzenetet