Az adókötelezettség megállapítása a magánszemély személyes körülményeinek ismeretében lehetséges.

Az adókötelezettséget befolyásolja

a jövedelmet szerző magánszemély adóilletősége,
a jövedelem jogcíme,
a jövedelemszerzés helye,
a külföldön megfizetett adó beszámíthatósága.

A továbbiakban egy Amerikai Egyesült Államokban élő magyar állampolgár szemszögéből tekintjük át a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja törvény) ide vonatkozó alapvető rendelkezéseit azzal a feltételezéssel élve, hogy a magánszemély az Egyesült Államokban munkabér, kamat és osztalék jövedelemmel rendelkezik.

Illetőség

A magyar állampolgár adóügyi illetősége kettős adózásról szóló egyezmény (a továbbiakban egyezmény) hiányában fennmarad. Ezen megállapítás alól kivétel az a magánszemély, aki egyidejűleg más államnak is állampolgára, és Magyarországon nem rendelkezik a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló törvényben meghatározott lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel.

E rendelkezésből következően a kettős állampolgár elkerülheti a magyar adókötelezettséget, ha az adott adóévben nincs magyar lakcímkártyája. Sokan ragaszkodnak a magyar lakcím fenntartásához, mert „Magyarországon egyszerűbb ügyet intézni, ha van lakcímkártyája az embernek”. Ennek viszont az az ára, hogy Magyarországon is adóbevallást kell beadni, mivel a magyar állampolgárt teljeskörű kötelezettség terheli Magyarországon, azaz a világjövedelmét be kell vallania.

A jövedelemszerzés jogcíme

Magyarországon az adóköteles bevétel jogcímét az Szja törvény előírásai és nem minden esetben a köznyelvben használt kifejezések szerint kell megállapítani. Például a munkaviszonyból származó jövedelemre a nem önálló tevékenység szabályait, míg egy Amerikában fekvő ingatlan értékesítésre az egyéb jövedelmek szabályait kell megfelelően alkalmazni, továbbá a befektetési alapokon realizált hozamnál a kamat, vagy az ellenőrzött tőkepiaci ügylet rendelkezéseit kell figyelembe venni – csak hogy néhányat említsek a rendhagyó szabályok közül.

Jövedelem származási helye

Egy magyar illetőségű magánszemély adókötelezettségére hatással bír, hogy a jövedelem melyik országból származik. A szerzés helye nem az az állam, amely államból a jövedelmet átutalták, hanem a szerzés helyét az Szja törvény 3. § 4. pontja alapján kell meghatározni.

Az Amerikai Egyesült Államokban élő magyar illetőségű magánszemélynél a leggyakrabban előforduló jövedelmek származási helye a következő:

önálló tevékenységnél: Magyarország (az illetőség országa) kivéve, ha az önálló tevékenységből származó jövedelem az Egyesült Államokban lévő telephelynek tudható be.
ingatlan birtoklásából, használatából és hasznainak szedéséből, valamint az ingatlan feletti rendelkezési jog gyakorlásából (így különösen az ingatlan átruházásából, bérbeadásából vagy haszonbérbe adásából) származó jövedelemnél az ingatlan fekvése szerinti állam. Magyarországon fekvő ingatlannál belföldről, míg az Egyesült Államokban fekvő ingatlannál külföldről származik a jövedelem.
munkaviszonyból származó jövedelem: ha a munkavégzés szokásos helye az Egyesült Államok, akkor külföldről származik a jövedelem. Ha viszont a magyar magánszemély időnként távmunkában Magyarországról dolgozik, akkor a jövedelem Magyarországról származik.
az Szja törvény szerinti kamatjövedelmeknél, ha a kamat fizetésére kötelezett személy illetősége magyar, vagy magyar telephelynek tudható be, akkor a jövedelem belföldről származik. Ellenkező esetben pedig külföldről.
az amerikai társaság által fizetett osztalék, vagy vállalkozásból kivont jövedelem szintén külföldről származó jövedelemnek tekintendő, míg a magyar értékpapírok után fizetett osztalék Magyarországról származik.

Adóbevallási kötelezettség

A magyar illetőségű magánszemélyt teljeskörű adókötelezettség terheli Magyarországon. Ez azt jelenti, hogy a belföldi magánszemélynek Magyarországon adóbevallást kell készíteni, melyben fel kell tüntetni a világ bármely országában realizált bevételeit. A külföldről kapott jövedelmek a bevallási tervezetben nem szerepelnek, ezért a magánszemélynek magyar forrású jövedelem hiányában az adóbevallást az önadózás elvét betartva kell saját magának elkészíteni és beadni. A bevallási határidő az adóévet követő év május 20-a.

Az egyezmény hiánya teljesen új helyzetet idézett elő azon magánszemélyek részére, akik már évek óta az Egyesült Államokban élnek és ott dolgoznak. 2024-ig a hatályos egyezmény értelmében ezen magánszemélyek többsége amerikai illetőségűnek minősült, és amennyiben csak külföldi forrásból származott jövedelmük, Magyarországon nem kellett SZJA bevallást készíteniük.

Az amerikai munkaviszonyból szerzett jövedelem Magyarországon is munkaviszonyból származó jövedelemnek minősül, azonban a bevallásban nem az első sorban kell a jövedelmet feltüntetni, hanem a külföldön adózott, de a kettős adóztatást kizáró egyezmény hiányában belföldön is adóköteles jövedelem sorban. Erre azért kell különösen figyelni, mivel csak ebben a sorban szereplő jövedelmek után élhet a magánszemély a külföldön levont adó beszámításával.

Amennyiben az adóévi összevont adóalapnak olyan, a jövedelemszerzés helye szerint az Egyesült Államokból származó jövedelem is részét képezi, amely után a magyar illetőségű magánszemély az Egyesült Államokban jövedelemadót fizetett, a számított adót csökkenti a jövedelem után a jövedelemszerzés helye szerinti államban megfizetett adó 90 százaléka, de legfeljebb e jövedelem adóalapjára az adó mértékével megállapított adó. Nemzetközi szerződés hiányában nem vehető figyelembe külföldön megfizetett jövedelemadó azon jövedelmet terhelő adóval szemben, amely esetében a jövedelemszerzés helye belföld. Így amikor a magánszemély távmunkában dolgozik Magyarországon, akkor a magyar munkanapokra jutó amerikai adó beszámítására nincs lehetősége. Továbbá nem vehető figyelembe a jövedelemszerzés helye szerinti államban megfizetett jövedelemadóként az az összeg, amely külföldi jog alapján a jövedelem után fizetett adó összegéből a magánszemély részére visszajár. [Szja tv. 32. § (1) bekezdés]

A beszámítási szabály a gyakorlatban azt jelenti, hogy az Amerikában amerikai dollárban megszerzett munkabér összegét forintra át kell váltani a jövedelemszerzés napján, vagy az adott hónapot megelőző hónap 15-én érvényes MNB árfolyamon. A külföldön megfizetett adót is át kell számítani forintra a befizetés napján, vagy december 31-én érvényes árfolyamon. Amennyiben a magánszemély az Egyesült Államokban például 20% szja-nak megfelelő adót fizetett, akkor annak 90%-át beszámíthatná a magyar adóba, de mivel Magyarországon az adó 15% így csak eddig a mértékig van lehetőség az adó beszámítására is. Előfordulhat, hogy a magánszemély olyan államban él az Egyesült Államok területén, amely államban csak 10% adót kellett fizetnie. Ebben az esetben csak 9% adó beszámítására van lehetőség, azaz a magánszemélynek 6% adót kell Magyarországon fizetnie az adóbevallás benyújtásakor.

Szja-előleget nem kell fizetni a külföldről származó összevonás alá eső jövedelmek után, és a külföldről származó külön adózó jövedelmek után sem.

A különadózó jövedelmek, mint például a kamat, vagy az osztalék bevallása az SZJA bevallás 5. lapján történik. A jövedelmet ebben az esetben is forintban kell meghatározni. A külföldi pénznemben megszerzett kamatjövedelemből, osztalékból az adót ugyanazon külföldi pénznemben kell megállapítani, levonni és a jövedelem megszerzésének időpontjában érvényes árfolyamon átszámítva, forintban kell megfizetni.

A különadózó jövedelmek bevallásáról a cikk folytatásában olvashat.

A cikk szerzője Horváthné Szabó Beáta adószakértő, a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központjának oktatója. A Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központja az Adó Online szakmai partnere.