Kiemelték: a versenyhivatal által működtetett online árfigyelő rendszer piacélénkítő hatása segítheti az élelmiszerárak kordában tartását. A GVH együttműködik a Nemzetgazdasági Minisztériummal (NGM) a termékkategóriák bővítésén, figyelembe véve az elmúlt időszakban érkezett fogyasztói jelzéseket. Mindemellett a nemzeti versenyhatóság nyomon követi az egyes termékláncokban jelentkező piaci folyamatokat és indokolt esetben beavatkozik, megteszi a szükséges intézkedéseket – írták.
A tájékoztató szerint pénzt és időt spórolhatnak a magyar vásárlók az online árfigyelő rendszer használatával. Jelenleg hat nagy kereskedelmi lánc, országszerte hozzávetőleg 1200 boltjában, 78 termékkategóriában, több mint 2000 különböző élelmiszertermék naponta frissülő árait követhetik nyomon a fogyasztók a www.arfigyelo.gvh.hu címen elérhető rendszerben.
Az online árfigyelő rendszer eddigi működési tapasztalatai alátámasztják a további termékkategória bővítés létjogosultságát. 2024 első félévében jellemzően húsfélékre, a csirkemellre, illetve a sertéscombra kerestek rá a legtöbben a rendszerben, míg a tavalyi év második felében a tejek, tejtermékek és a tojás került a fogyasztói keresések fókuszába.
A GVH és az NGM szakértői a napokban is egyeztetéseket folytatnak a rendszerbe bekerülő, új termékkategóriák mielőbbi meghatározása érdekében. A nemzeti versenyhatóság szakértői is vizsgálják, hogy melyek azok a termékkategóriák, amelyekben az árak összehasonlíthatósága, illetve az online árfigyelő piacélénkítő hatása a legnagyobb hatást fejtheti ki.
A GVH folyamatosan nyomon követi a piaci folyamatokat. Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke a közleményben elmondta: amikor szükség volt rá a GVH beavatkozott a profit hajtotta infláció megfékezése érdekében. „Folyamatosan figyeljük a piaci folyamatokat és készen állunk arra, hogy lépéseket tegyünk a magyar családok védelme érdekében”
– fogalmazott. Az online árfigyelő rendszer létrehozására a GVH elnöke 2023 márciusában tett javaslatot a kormánynak.
A versenyhatóság mélyreható gyorsított ágazati vizsgálatai ugyanis többek között arra világítottak rá, hogy az árak átláthatósága, illetve a kiskereskedők közötti piaci verseny fokozása segítheti az élelmiszerinfláció leszorítását, valamint a fogyasztói árak mérséklését.
Az online árfigyelő rendszer 2023. július elsején indult el, 2024 márciusára gyakorlatilag lenullázódott az éves alapon mért élelmiszerinfláció Magyarországon.
A Makronóm Intézet 2024 szeptemberében publikált elemzése szerint az online árfigyelő rendszer piacélénkítő, illetve árcsökkentő hatása három vizsgált hónapban – 2023 decembere és 2024 februárja között – közel 20 milliárd forint megtakarítást hozott a magyar háztartásoknak – közölte a GVH.
A GVH által működtett rendszer iránt élénk nemzetközi érdeklődés is mutatkozott: a szomszédos Szlovákiában a magyar árfigyelő rendszert alapul véve vezetnek be online ár-összehasonlító alkalmazást az alapvető élelmiszereknél, 2025 júliustól.
(MTI)
Hagyj üzenetet