Az országos albérletpiacon 1,3 százalékos volt a havi áremelkedés júniusban, éves szinten pedig 7,3 százalékos volt a növekedés. Budapesten májushoz képest 1,4 százalékkal, az egy évvel korábbihoz képest pedig 6,7 százalékkal nőttek a bérleti díjak. A lakbéremelkedés tempója folyamatosan csökken, mivel a két évvel ezelőtti szinthez képest országosan és Budapesten már csak feleakkora az albérletdrágulás éves üteme – olvasható az ingatlan.com lapunknak eljuttatott közleményében.

Az albérletkínálat jelentősen nőtt: a fővárosban tavaly július elején 8.900, most pedig már 9.600 hirdetésből választhatnak a bérlők a fővárosban, országosan pedig már 16,5 ezer fölött jár a kiadó lakóingatlan-hirdetések száma.

A kiadó lakások iránti keresletet az Otthon Start program tovább mérsékelheti, ami a kínálat növekedésével párhuzamosan még tovább csökkentheti a lakbérek emelkedésének ütemét.

A fővárosban a II., az V. kerület a legdrágább 353 ezer és 350 ezer forintos átlagos bérleti díjjal. A XI. és a XIII. kerület átlaga pedig 280 ezer és 270 ezer forintnál jár. A vármegyeszékhelyek között Debrecenben a legjelentősebb a kínálat, ott a bérleti díj 250 ezer forint. A választékot nézve utána jön Miskolc és Kecskemét, előbbiben 125 ezer, utóbbiban 150 ezer forint az átlagos lakbér.

Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint a következő egy-két hónapban két erő fog egymásnak feszülni: indul az albérletszezon és beindul az albérletkeringő, ősszel pedig indul az Otthon Start, ami átterelheti a bérlést tervezőket a lakásvásárlók közé. Ez csökkentheti az albérletek iránti keresletet, ami lassíthatja a lakbérdrágulást, tehát közvetve a piacon maradó bérlőket támogatja. A befektetők év eleji lakásvásárlási hullámának köszönhetően tovább bővülhet a kiadó ingatlanok friss kínálata, ami szintén a lassíthatja a bérleti díjak emelkedését. „A jelenlegi tendenciák alapján elmondható, hogy minden eddiginél izgalmasabb albérletszezon elé nézünk.” – értékelte a helyzetet az ingatlan.com szakértője.