A sorozat előző részeit itt olvashatja.
Kriptoeszközökkel folytatott ügyletek áfakezelése (folyt.)
Ellenérték megfizetése kriptoeszközzel (folyt.)
Kriptoeszközben meghatározott ellenérték (folyt.)
A cikksorozat előző részében leírtak alapján a magyar szabályozás alapján nem ad segítséget ahhoz, hogy kriptovalutában meghatározott ellenérték esetén milyen árfolyam alkalmazásával kerüljön sor az adóalap, illetve az áfa forintosítására.
Megjegyzendő, hogy a kérdésnek az online számlaadat-szolgáltatás során is jelentősége van, hiszen a számlakibocsátónak az adó alapjának meghatározásakor használt pénznemről, külföldi pénznem esetén annak forintra történő átszámításához alkalmazott, az Áfa tv. 80. § és 80/A. § szerinti árfolyamról is adatot kell szolgáltatnia, ami szintén gondot jelenthet az előző cikkben leírtak miatt.
Az Áfa tv. az uniós szabályokkal harmonizált szabályrendszer, kétség esetén ezért célszerű az uniós szintű szabályozást vizsgálni, mivel az adhat támpontot a jogalkotó szándékát illetően.
A héairányelv 91. cikk (2) bekezdése értelmében:
„Amennyiben az importtól eltérő ügyletek esetében a fizetendő adó összegének meghatározásához szükséges tételeket eltérő fizetőeszközben fejezik ki, mint az adófizetési kötelezettség keletkezése szerinti tagállam fizetőeszköze, az alkalmazandó átváltási árfolyam azon utolsó eladási ár, amelyet az adófizetési kötelezettség keletkezésekor az érintett tagállam legreprezentatívabb valutapiacán vagy valutapiacain legutóbb nyilvántartottak, vagy az ilyen piacra vagy piacokra hivatkozással, az adott tagállam által lefektetett részletekkel összhangban meghatározott átváltási árfolyam.
A fentiek helyett a tagállamok elfogadják az Európai Központi Bank által az adófizetési kötelezettség keletkezésének időpontjában közzétett legutolsó átváltási árfolyam alkalmazását. Az eurótól eltérő fizetőeszközök közötti átváltást az egyes fizetőeszközök euróhoz viszonyított árfolyamának alkalmazásával kell végezni. A tagállamok előírhatják, hogy az adóalany értesítse őket e lehetőség igénybevételéről.”
Az uniós szabályozás tehát
bármely, a teljesítés tagállamának fizetőeszközétől eltérő fizetőeszközben kifejezett ellenérték esetén alkalmazandó, így akkor is, ha az ellenértéket kriptovalutában határozták meg, és
nem szűkíti le az alkalmazható árfolyamok körét a belföldön pénzváltási engedéllyel rendelkező hitelintézetek, a belföldi nemzeti bank és az EKB által közzétett árfolyamokra.
Mivel a jogalkotói szándék láthatóan a magyar szabályozásnál tágabb értelmezésre irányult, álláspontunk szerint a kriptovalutában kifejezett ellenérték esetében a forintosítás során célszerű a héairányelv rendelkezéseiből kiindulni.
Mindazonáltal az adóalap és az áfa forintosítása még az uniós előírások alapján is nehézségekbe ütközhet. Az “érintett tagállam legreprezentatívabb valutapiacán vagy valutapiacain legutóbb nyilvántartott” árfolyam ugyanis nehezen határozható meg. Amint arra az Áfabizottság 854. számú munkadokumentumának [taxud.c.1(2015)2066488] 3.5.1. pontja, valamint a 892. számú munkadokumentum [taxud.c.1(2016)689595] 5.2.2. pontja rámutat, már az sem egyértelmű, hogy egy adott kriptovaluta tekintetében melyik a „legreprezentatívabb” piac, lévén, hogy a kereskedésre használt platformok köre (világszerte) és a platformok egymáshoz viszonyított jelentősége folyamatosan változik. Emellett nincs az MNB- vagy EKB-árfolyaméhoz hasonló referenciaárfolyamuk sem, és az egyes platformokon jelentős eltérés mutatkozhat a törvényes fizetőeszközökben kifejezett értékükben.
Amint arra a 892. számú munkadokumentum 5.2.2. pontja is hivatkozik, a 854. számú munkadokumentum 3.6. pontjában az Áfabizottság arra a következtetésre jutott, hogy a nem létező referenciaárfolyam leképezésére alkalmas módszer lehet, ha az adóalany a kriptovaluta szokásos piaci árának figyelembevételével állapítja meg a törvényes fizetőeszközben kifejezett ellenértéket. Így a Bitcoinnal fizetett termékek vagy szolgáltatások áfakezelése megegyezne a belföldi vagy külföldi törvényes fizetőeszközzel fizetett hasonló termékek vagy szolgáltatások áfakezelésével.
A munkadokumentum a szokásos piaci árfolyam meghatározása során a „determined under the responsibility of the taxpayer” kifejezést használja, hangsúlyozva az adóalany felelősségét. Az adóalanynak tehát egy ellenőrzés során értelemszerűen alá kell tudnia támasztani – például néhány nagyobb platform kriptovaluta-váltási adatai alapján –, hogy az általa alkalmazott árfolyam megfelel a szokásos piaci árfolyamnak.
Hagyj üzenetet