2024-ben rekordot döntött a vállalati felvásárlások értéke Magyarországon. A tranzakciók becsült összértéke mintegy 9 milliárd dollárt tett ki, ami csaknem 40 százalékos emelkedést jelent és 14 év távlatában is rekordnak számít. Kutatások szerint a kiemelkedő értéknövekedést az aktív stratégiai befektetők, valamint a piacra egyre nagyobb arányban visszatérő pénzügyi befektetők mozgása hajtotta. A legvonzóbb szektor a feldolgozóipar volt. A számok mögött azonban emberi döntések és történetek állnak. Magyarországon több, mint 90.000 olyan vállalkozás működik, amelyet az első generációs alapítók irányítanak, és közülük is egyre többen készülnek tudatosan a kiszállásra.
„A generációváltás már nem a jövő kérdése, itt és most történik” – hangsúlyozza Karácsony-Kasza Renáta a SalvadorSystem Kft. tulajdonos-ügyvezetője, aki számos sikeres vállalatértékesítési folyamatot kísért végig az elmúlt években.
„Az alapítók többsége 50-70 év közötti, és egyre fontosabb számukra a vállalkozás utáni élet tudatos tervezése. Az AI, a digitalizáció és az automatizáció miatt is sokan érzik úgy, ha most nem lépnek, elveszik, amit egy életen át felépítettek.”
A bizonytalanság egyszerre veszély és lehetőség
A globális gazdasági és politikai instabilitás nemcsak a működési kockázatokat növeli, hanem a cégeladások iránti érdeklődést is befolyásolja.
„A bizonytalanság akár csökkentheti is a tranzakciók számát, de ha a vevők hosszú távon gondolkodnak, és a cégtulajdonosok rugalmasak, akkor ez élénkítő hatással is lehet a piacra” – teszi hozzá a szakértő.
A magyar piac pályázat-orientált szerkezete tovább bonyolítja a helyzetet. A támogatási forrásoktól való függés kiszolgáltatottá teszi a cégeket, ami szintén az eladás melletti tudatos döntés felé tolhatja a tulajdonosokat. Karácsony-Kasza Renáta szerint a technológiai transzformáció, a mesterséges intelligencia, az automatizáció, gyors ütemben alakítja át a versenypiacot. Az ilyen típusú cégek felvásárlása, főként a technológiai fókuszú vevők részéről kaphat jelentős lendületet. Emellett az ESG (Environmental, Social, Governance) szempontok előtérbe kerülése is új lehetőségeket nyit az átalakulás előtt álló cégek számára.
A siker titka a felkészültség és a realitás
A vállalatértékesítési szakértő szerint a sikeres cégeladás egyik legnagyobb akadálya sokszor a cégérték nem reális meghatározása.
„Sokan túlértékelik a saját vállalkozásukat, mások viszont alábecsülik azt, egyik sem jó irány. Egy pontos, szakmailag megalapozott értékelés ma kulcsfontosságú a sikeres tranzakciókhoz. Az első és egyértelmű mutató a pénzügyi teljesítmény, de a legnagyobb értek az ügyfélkör. ezértTapasztalatunk szerint minden befektető nagyra értékeli a meglévő, hosszútávú ügyfélszerződéseket és hatalmas értéket képvisel a felkészült, edukált menedzsment is. Mérlegelni kell, hogy szolgáltató vagy termelő cégről van-e szó, milyen állapotúak az eszközök, milyen irányba tartanak az iparági trendek.
A cégeladás nem csak egy üzleti döntés
Az elengedés egy rendkívül megterhelő és hosszú folyamat, de vannak egyértelmű jelei annak, mikor kell a tulajdonosnak elkezdenie a cégértékesítés tervezését.
„Amikor a vállalkozás napi működtetése már nem okoz örömet, inkább megterhelő, amikor a tulajdonos azt látja, hogy a fejlesztésekhez nincs elég forrás vagy energia, amikor nem biztosított az utódlás. A folyamat sokszor a tulajdonos hullámvölgyeiről, érzelmi elengedéséről szól.”
Karácsony-Kasza Renáta hangsúlyozza, hogy az esetek többségében a tulajdonosok életében ez az első ilyen folyamat, nincsenek tapasztalataik a cégeladás terültén.
„Sok esetben életük fő művéről van szó, éppen ezért arra törekszünk, hogy ne egy stresszes folyamat legyen számukra, hanem egy tudatos, jól megtervezett üzleti siker. A végső cél mindig az, hogy értéket teremtsünk, lehetőséget nyissunk, és pozitív változást tudjunk elindítani. Nem csak számokat mozgatunk, hanem alapvetően embereknek segítünk, a tulajdonosok mellett a munkavállalóknak is, akár 500 fős cégekről is beszélünk, vagyis a tranzakció éppen ennyi család életére lehet hatással. Felkészítjük a tulajdonosokat a várható kihívásokra, ezért van a tanácsadó csapatunkban pszichológus is. A vállalatértékesítési tranzakcióval emberek és cégek jövőjére nyitunk kapukat.”
A cégeladás egy hosszú folyamat, a SalvadorSystem Kft. tulajdonos-ügyvezetője szerint az alapos felkészülés, a stratégia kialakítása, a reális cégértékelés, és a nyílt kommunikáció mind kell ahhoz, hogy a tranzakció valóban sikeres legyen. Ehhez hiteles szakmai tanácsadásra, odafigyelésre, rugalmasságra és empátiára van a legnagyobb szükség. Fontos, hogy a végjátékban, a szerződés aláírásakor, a volt cégtulajdonosok méltó módon tudjanak búcsút venni a munkavállalóktól és üzleti partnereiktől.
Forrás: SalvadorSystem Kft.
Hagyj üzenetet