Kövecs Máté közölte, a vádlottakat bűnszervezetben, üzletszerűen elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalással vádolják.
A vádirat szerint a bajai férfi 2019-től vezette a fiktív számlázással foglalkozó bűnszervezetet, amely a férfi két cége mellett további 16 gazdasági társaságnak és 2 egyéni vállalkozónak biztosított valótlan tartalmú számlákat.
A számlázási rendszer működését egy bajai könyvelő dolgozta ki és koordinálta. A bűnszervezetet irányító férfi tevékenységét további két férfi és egy nő segítette. Az egyik férfi feladata volt a számlázó cégek stróman ügyvezetőinek beszervezése, a bankszámla nyitások felügyelete, emellett a fiktív számlák egy részét is ő állította ki.
A másik férfi névleges ügyvezetőként eljárva számlákat állított ki, szerződéseket és teljesítési igazolásokat írt alá, illetve pénzt vett fel a cégláncolatban központi szerepet betöltő társaság bankszámlájáról. A nő pedig titkárnőként a számlagyár irodájában dolgozott, és a cégláncolat ügyintézését végezte.
A számlázási tevékenységhez a bajai férfi két saját cége mellett másik nyolc, valós gazdasági tevékenységet nem végző céget is használtak. A bajai férfi a fiktív számlák befogadásával a két saját cége vonatkozásában 300 millió forintot meghaladó vagyoni hátrányt okozott a költségvetésnek.Emellett 16 gazdasági társaságnak és 2 egyéni vállalkozónak összesen 380 millió forint áfa értékben adott át fiktív számlákat, amelyek kiállításáért a bruttó számlaérték 8 százalékát kérte. Így a férfi a fiktív számlázással négy év alatt több mint 100 millió forintot keresett, amelynek egy részét bűnszervezeti társai között osztotta szét.
A bajai férfinek felelnie kell azért is, mert egy Baja közeli településen lévő benzinkutat üzemeltető cég ügyvezetőjével megállapodott abban, hogy a benzinkutas a férfi egyik cége részére jogosulatlanul hatósági áron ad el gázolajat, amelyért a férfi tankolásonként 30 ezer forint kenőpénzt ígért. A bajai férfi közel 50 ezer liter üzemanyagot vásárolt meg a megegyezés alapján. A benzinkutat üzemeltető elkövető a hatósági ár jogosulatlan alkalmazásával közel 3 millió forint vagyoni hátrányt okozott a költségvetésnek.
A nyomozás során az okozott vagyoni hátrányból több mint 300 millió forint megtérült.
A főügyészség 17 emberrel és 5 jogi személlyel szemben emelt vádat. A főügyészség a bajai férfit költségvetési csalással, vesztegetéssel, közokirat-hamisítással, valamint hamis magánokirat felhasználással vádolja.
A vádlottak bűnösségéről a Kecskeméti Törvényszék dönt.
(MTI)
Hagyj üzenetet